Termín konania :
od: 9. 10. 2020
do: 11. 10. 2020
Víťazov festivalu Bienále animácie Bratislava 2020 predstavia členovia medzinárodnej poroty a tímu BAB. A ocenení umelci sa k vám prihovoria autenticky a originálne. Tešíme sa s nimi!
Ocenenia
Prémia literárneho fondu – Websterovci (Websterovci)
Cena ECFA – Leňochod (The Sloth)
Cena UNICEF – Jedna strana, druhá strana (This side / other side)
Cena sv. Vojtecha – Dcéra (Daughter)
Cena detského diváka – Zvláštny zločin čudáka pána Jaya (The Peculiar Crime of Oddball Mr Jay)
Cena Viktora Kubala – Šarkan (The Kite)
Prix Klingsor – Konstantin Bronzit
Čestná medaila Albína Brunovského – Katka Minichová, Géza M. Tóth
Čestné uznanie v kategórii S – Reven og Nissen / Tomen and the Fox
Čestné uznanie v kategórii M – 7kids
Čestné uznanie v kategórii L – Grandma’s panckakes
Čestné uznanie v kategórii XL – Dream Report
Bienále animácie Bratislava 2020 má svojich víťazov. Medzinárodnú porotu očaril film slovenského animátora Martina Smatanu
Rozhodnutie medzinárodnej poroty postaviť na najvyššiu priečku tohtoročného Bienále animácie Bratislava film, ktorý vznikol pod rukami slovenského animátora, je pre organizátorov po mesiacoch neistôt a obmedzení skvelou satisfakciou. Hoci to možno tak trošku tušili, keďže koprodukčný česko-slovenský animovaný film ŠARKAN (The Kite) Žilinčana Martina Smatanu je skutočne výnimočný aj v celosvetovom kontexte.
Aj keď sa 15. ročník Medzinárodného filmového festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava musel popasovať s mnohými obmedzeniami a pre tento rok zmeniť svoju podobu, jeho súťažný rozmer zostal zachovaný. Členovia medzinárodnej poroty sa síce nezišli v Bratislave tak, ako po iné roky, zato už dva týždne pred začiatkom festivalu mohli hodnotiť kvalitu prihlásených animovaných filmov z celého sveta a na záverečnom konferenčnom hovore padlo konečné rozhodnutie – Cenu Viktora Kubala za najlepší film dostane film Šarkan, ktorý cez príbeh malého chlapca a jeho dedka citlivo nastoľuje otázku smrti. Že je tento film naozaj výnimočný, potvrdili jeho doterajšie úspechy – má totiž na konte už 40 významných ocenení, vrátane Ceny detského diváka na Medzinárodnom festivale animovaného filmu Annecy 2019, slovenskej Národnej filmovej ceny Slnko v sieti či semifinálovej nominácie na študentského Oscara.
Medzinárodná porota ďalej udelila v zmysle štatútu Cenu UNICEF (cena za film s problematikou ochrany práv detí) iránskemu filmu Jedna strana, druhá strana (This side, other side), ktorého autorkou je Lida Fazli a Cenu Sv. Vojtecha (cena filmu z krajín Vyšehradskej štvorky) českému bábkovému filmu Dcéra (Daughter) režisérky Darije Kashcheevovej, ktorý sa rovnako objavil medzi nomináciami na Oscara za najlepší krátky animovaný film.
Medzinárodná porota ECFA (Európska asociácia filmov pre deti) udelila Cenu ECFA digitálnej papierikovej animácii Leňochod (Sloth) nemeckej režisérky Julie Ocker. Cenu PRIX KLINGSOR, ktorá je ocenením za celoživotnú tvorbu a vyznamenáva osobnosti spájajúce vo svojej tvorbe vysoké výtvarné a filmárske kvality, získal tento rok vynikajúci ruský režisér Konstantin Bronzit. Detská porota najviac ocenila portugalský bábkový film Zvláštny zločin čudáka pána Jaya (The Peculiar Crime of Oddball Mr Jay) režiséra Bruna Caetana o tom, ako v meste, v ktorom bola zakázaná príroda, vyvolal malý zločin jednoduchého človeka reťaz nečakaných udalostí. Čestná medaila Albína Brunovského bola udelená maďarskému režisérovi Gézovi M. Tóthovi a in memoriam Kataríne Minichovej, ktorá zasvätila celý svoj profesionálny život animovanému filmu. Festivalovú Prémiu Literárneho fondu získala režisérka veľmi úspešnej pavúčej rodinky Websterovcov Katarína Kerekesová.
O víťazoch ôsmich cien udeľovaných na festivale rozhodovala medzinárodná porota v zložení: Carlos Lascano (Argentína), Rebecca Akoun (FR), Volodymyr Diagilev (UA), Andrej Kolenčík (SK), Halka Marčeková (SK).
Ocenené filmy a rovnako všetky ďalšie súťažné aj nesúťažné filmy si diváci môžu pozrieť ešte do soboty 10. októbra (23:59) na zabezpečenom streame na webovej stránke podujatia festivalbab.sk.
Hlavným organizátorom festivalu bol aj tento rok Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA, rozpočtová organizácia Ministerstva kultúry SR. Generálnym partnerom podujatia a vysielateľom filmov z BAB bola verejnoprávna televízia RTVS.