Vyše 50 svetoznámych laureátov vrátane víťazov Oskarov:
PRIATELIA BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA
Počas niekoľkých desaťročí sme privítali vyše 50 uznávaných laureátov, vrátane víťazov Oscarov, ktorí prevzali ocenenie za celoživotné dielo (Prix Klingsor) a výrazný prínos v oblasti animovaného filmu (Čestná medaila Albína Brunovského), medzi ktoré patria M. Dudok de Wit, P. Driessen, G. Deitch, M. Ocelot, J. P. Laguionie, Co Hoedeman, K. Yamamura, J. Coates, G. Bendazzi a ďalší.
PRIX KLINGSOR
- Emanuele Luzzati
- Giulio Giannini
- Fréderic Back
- Faith Hubley
- Gene Deitch
- Co Hoedeman
- Břetislav Pojar
- Caroline Leaf
- Michel Ocelot
- Marcell Jankovics
- Garri Bardin
- Witold Gierz
- Jannik Hastrup
- Michaël Dudok de Wit...
ČESTNÁ MEDAILA ALBÍNA BRUNOVSKÉHO
- Jan Švankmajer
- Jean-François Laguionie
- Anri Kulev
- Andrej Chržanovskij
- Ondrej Slivka
- Jurij Norštejn
- Per Ahlin
- Georges Schwizgebel
- Piotr Dumala
- Viktor Kubal
- Marie Benešová
- Gabriela Gavalčinová
- Adolf Born
- Paul Driessen
- Ludvík Kadleček
- Rudolf Urc
- Koji Yamamura
- Jiří Barta
- Athina Rikaki
- Guillermo Mordillo
- John Coates
- František Jurišič
- Nicole Salomon
- Blanka Šperková
- Koloman Leššo
- Anna Minichová (in memoriam)
- Vlasta Pospíšilová
- Ivan Popovič
- Mária Horváth
- Tadeusz Wilkosz
- Jiří Kubíček
- Vladimír Malík
- John Halas
- Helena Sláviková-Rabarová
- Edgar Dutka
- Giannalberto Bendazzi
- Yuichi Ito
- Katarína Minichová (in memoriam)
- Géza M. Tóth
Krátky pohľad do hiistórie BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA
Bienále animácie Bratislava (BAB), medzinárodný festival animovaných filmov pre deti je podujatím, ktoré má dlhoročnú tradíciu. Od svojich začiatkov sa formovalo ako sprievodné podujatie inej významnej kultúrnej udalosti – Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Medzinárodné prehliadky animovaných filmov pre deti sa uskutočnili v rokoch 1985, 1987 a 1989.
V roku 1991 získala prehliadka štatút medzinárodného filmového festivalu. Jeho poslaním je umožniť umeleckú konfrontáciu animovanej tvorby pre deti, sledovať jej prepojenie na ilustráciu, vytvárať podmienky pre jej hodnotenie a podporovať tak všestranný rozvoj tohto druhu filmového umenia.
Špeciálnu cenu festivalu PRIX KLINGSOR, ktorá predstavuje ocenenie za celoživotnú tvorbu, udeľuje Výkonný výbor BAB od roku 1991. Vyznamenáva osobnosti, ktoré vo svojej tvorbe dokonale spájajú vysoké výtvarné i filmárske kvality a oslovujú detského diváka. Nositeľmi ceny PRIX KLINGSOR sú vynikajúce osobnosti európskeho a svetového animovaného filmu, ako sú Emanuele Luzzati, Giulio Gianini, Frédéric Back, Faith Hubley, Gene Deitch, Co Hoedeman, Břetislav Pojar, Caroline Leaf, Michel Ocelot, Marcell Jankovics, Garri Bardin, Witold Giersz, Jannik Hastrup a v roku 2018 Michael Dudok de Wit.
Od roku 1999 sa začala na festivale udeľovať Čestná medaila ALBÍNA BRUNOVSKÉHO na počesť významného slovenského grafika a ilustrátora, ktorý patril k zakladateľom festivalu. Medaily sa udeľujú za mimoriadny umelecký, výtvarný i odborný prínos v oblasti animovaného filmu. Ich nositeľmi sú napríklad Jan Švankmajer, Jean-François Laguionie, Anri Kulev, Viktor Kubal, Marie Benešová, Gabriela Gavalčínová, Georges Schwizgebel, Adolf Born, Paul Driessen, Ludvík Kadleček, Rudolf Urc, Koji Yamamura, Jiří Barta, Athina Rikaki, Guillermo Mordillo, John Coates, František Jurišič, Nicole Salomon, Blanka Šperková, Koloman Leššo, Anna Minichová, Vlasta Pospíšilová, Ivan Popovič, Mária Horváth, Tadeusz Wilkosz, Jiří Kubíček, Vladimír Malík a John Halas. V roku 2018 ju získali Helena Slavíková-Rabarová, dramaturgička, scenáristka a režisérka (Slovensko), Edgar Dutka, spisovateľ, scenárista, dramaturg, režisér a pedagóg animovaného filmu (Česká republika), Giannalberto Bendazzi, filmový historik animovaného filmu (Taliansko) a Yuichi Ito, výtvarník, animátor, režisér a pedagóg animovaného filmu (Japonsko).
BAB je od roku 2003 aj súťažným festivalom. Medzinárodná porota udeľuje v súťaži hlavnú cenu festivalu – Cenu VIKTORA KUBALA za najlepší film, Cenu UNICEF, Cenu Sv. Vojtecha za najlepší animovaný film z krajín Vyšehradu a Prémiu Literárneho fondu. Na festivalových predstaveniach hlasujú aj detskí diváci a udeľuje sa Cena DETSKÉHO DIVÁKA. V roku 2018 udelila medzinárodná porota po prvýkrát Cenu ECFA – Európskej asociácie filmov pre deti.
Súčasťou festivalu sú retrospektívne prehliadky, profilové prehliadky tvorcov, tematické filmové pásma, medzinárodné odborné semináre a sympóziá venované otázkam vzťahu ilustrácie a animovanej tvorby, problematike animovaného filmu i médií pre deti, ako aj prezentácii jej významných osobností. K festivalu patrí aj množstvo zaujímavých výstav v BIBIANE, v zahraničných kultúrnych inštitútoch, v galériách a kultúrnych zariadeniach.
V roku 2008 priniesol festival ďalší rozmer, novú teoretickú i praktickú platformu – tvorivé dielne animovaných filmov pre deti a s deťmi so známymi filmovými tvorcami a tiež premietanie filmov vytvorených deťmi. V prudko sa rozvíjajúcej dobe vzniku nových médií a technológií sa stáva festival BAB prirodzeným miestom pre formovanie, rozvíjanie a spoluprácu s budúcim kultivovaným divákom. Tieto podujatia tvorivých dielní animácie pre deti pod vedením mladých poslucháčov a absolventov Ateliéru animácie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave sú nielen neodmysliteľnou súčasťou festivalu, ale pokračujú aj po jeho skončení a sú stálou súčasťou aktivít BIBIANY.
Od roku 2013 pôsobí v rámci festivalu aj Ateliér BAB ako pravidelná tvorivá dielňa animácie, v ktorej stála skupina detí pracuje na spoločných animovaných projektoch. Výsledkom ich aktivity bol v roku 2014 ich prvý animovaný film Les – domov zvierat. Potom nasledovali ďalšie filmy Nikdy nie si sám (2016), O maškrtnej líške (2016), Strašiak Rudko (2018) a v roku 2019 dokončili svoj piaty film Zázračná zmrzlina.
V roku 2012 festival otvoril dvere detským divákom okrem centra mesta aj na bratislavských sídliskách. Súťažné premietania sa uskutočnili vo veľkých kinách Domov kultúry v Petržalke a Dúbravke.
V roku 2014 sa festivalová súťaž predstavila v dvoch ďalších slovenských mestách – Skalici a Prievidzi a v roku 2018 sa súťažné premietania pre detských divákov uskutočnili už v štyroch mestách – v Kulturparku v Košiciach, v kine Scala v Prešove, v Art Point/kine Baník v Prievidzi a v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave.
Od roku 2016 sa festival BAB rozšíril o novú diskusnú platformu – Medzinárodné fórum BAB na tému Od ilustrácie k animovanému filmu. V spolupráci s Prešovskou univerzitou v Prešove sa v roku 2018 uskutočnil jeho druhý ročník.
V roku 2018 sa po štvrtýkrát konala súťaž v tvorbe Flipbookov – súťaž pre deti na celom Slovensku, ktoré sa zaujímajú o animovaný film a jeho tvorbu.
Ďalší ročník festivalu v roku 2020 skomplikovala situácia spojená s pandémiou Covid-19 a museli sa hľadať nové riešenia. Spolupráca s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), poskytol festivalu veľkorysý priestor a predstavil súťažné filmy na svojich obrazovkách. Realizovalo sa aj premietanie online. Súťažný formát festivalu zostal zachovaný, aj keď členovia detskej aj medzinárodnej poroty netradične pracovali z „domu“. Aj vyhlásenie cien prebehlo online.
V roku BAB 2022 prebiehal v hybridnej podobe inšpirovaný predchádzajúcim obdobím pandémie – v kinách, na obrazovkách RTVS, aj online. O tom, že má festival svoje miesto na medzinárodnej scéne, svedčí aj to, že na zatiaľ posledný ročník bolo prihlásených viac ako 1700 filmov z 97 krajín.
Bienále animácie Bratislava sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Organizátorom festivalu je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti.