Termín konania :
2. 12. 2020
Časopis Film.sk, v svojom novembrovom čísle uverejnil reflexiu na 15. ročník BAB od Ivany Laučíkovej. Nech sa páči:
Pred tridsiatimi rokmi vznikla myšlienka usporiadať popri veľkolepej výstave knižnej ilustrácie Bienále ilustrácií Bratislava malú prehliadku animovaných filmov. V októbri 2020 sa prehliadka, rokmi vyzretá na svojbytný festival animovaného filmu s medzinárodným dosahom, konala už po pätnásty raz. Podujatiu právom patrí status výnimočnosti – je totiž zamerané na detské publikum a takých festivalov je v celosvetovom meradle ako šafranu.
BAB 2020 sa uskutočnil napriek dvom ťažkým ranám v prípravnom období. Prvou bolo náhle úmrtie programovej riaditeľky Katky Minichovej v roku 2019 a druhou kríza spojená s pandémiou. Štafetu programového riaditeľa prebral animátor Tomáš Danay, ktorý na BAB-e celé roky viedol animačné dielne pre deti. Do funkcie vstúpil s razantnou predstavou o zmenách v tíme, pridružených aktivitách, rozpočtovaní, ale i komunikácii festivalu s publikom. Tie posledné sa prejavili ako prvé: festival spustil novú internetovú stránku a v ďalekom predstihu pred samotným konaním ožil na sociálnych sieťach. Oslovoval deti s rôznym typom súťaží, ktorými si rozširoval nielen divácku základňu, ale i povedomie o značke. Keď nakoniec tesne pred realizáciou festivalu padlo rozhodnutie o zrušení premietaní v kinách, mal dobre pripravenú pôdu, interakcia s divákom v online priestore už bola naštartovaná.
V prípade BAB-u 2020 však nie je správne použiť termín „online verzia“, pretože okrem online streamu na webe uviedol súťažné pásma aj vo vysielaní RTVS. Ide o výnimočný počin, spojený s nemalou záťažou pri získavaní televíznych práv na súťažné snímky. Všetkým kompetentným patrí pochvala – zaradením súťaže BAB 2020 do vysielania začala RTVS splácať dlh voči krátkemu animovanému filmu vo svojom vysielaní a bolo by správne, keby v tom pokračovala.
Festival treba pochváliť aj za intenzívnu spoluprácu s prostredím slovenských animátorov. O nový festivalový vizuál sa postarala Marta Prokopová, o zvučku Martin Smatana a samostatnú sekciu filmov pre dospelých zostavil Andrej Kolenčík. Všetci traja sú aktívni slovenskí tvorcovia. Festival teda nielen prezentoval hotové slovenské diela (v súťaži boli zaradené seriály Tresky plesky, Drobci aj Websterovci, ako aj krátkometrážne filmy Šarkan a Poetika anima), ale stal sa aj iniciátorom nových tvorivých aktivít. Bonusom pre slovenskú animáciu sa napokon stalo ocenenie filmu Martina Smatanu Šarkan, ktorý sa stal s Cenou Viktora Kubala najlepším filmom festivalu.
V predchádzajúcich ročníkoch, keď sa festival konal v bratislavských (a niekoľkých mimobratislavských) kinách, odhadli organizátori návštevnosť na 8-tisíc divákov. V tomto roku sa i vďaka vysielaniu RTVS dostal sledovanosťou na neuveriteľných 50-tisíc divákov. Za nesmierne pozitívne možno označiť práve regionálne rozšírenie. Kvalitná animovaná tvorba sa dostala k deťom na území celého Slovenska. To je hodnota, o ktorej udržanie by sa mali organizátori snažiť aj v budúcnosti.
Mladícka energia, ktorú priniesla generačná výmena na poste programového riaditeľa, sa po tomto ročníku javí ako veľmi prospešná. No predsa prináša aj otázniky: v mladom vedení cítiť snahu otvoriť festival vyšším vekovým kategóriám (tínedžerom až mladým dospelým) – tak bola zostavená detská porota, tým smerom otvorili súťažnú kategóriu XL, pribudol i samostatný program pre dospelých. Myslím však, že BAB nepotrebuje vytvárať konkurenciu dobre fungujúcej Fest Anči, oveľa potrebnejší bude v kultivovaní obsahu pre najmladších. Toto pole je neobsadené, potreby najmenších divákov sú u nás dlhodobo zúfalo zanedbané. Pokiaľ festivalový tím udrží hľadáčik na tejto cieľovej skupine a nepoľaví z našliapnutého tempa svojich aktivít, má veľkú šancu získať status oporného piliera audiovizuálnej kultúry pre deti na Slovensku.
Ivana Laučíková, animátorka