Skočiť na hlavný obsah
Noc múzeí a galérií 2021 - online program BIBIANY

Noc múzeí a galérií 2021 - online program BIBIANY

Termín konania :

15. 5. 2021

Miesto konania :

Doma

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti Vás pozýva na sledovanie výstav vo virtuálnej podobe na našej webovej stránke a na sociálnych sieťach. Pozývame aj k domácej alebo školskej tvorbe z cyklu DOMA S BIBIANOU.

Noc múzeí a galérií 2021 sa uskutoční v sobotu 15. mája 2021po celom Slovensku.
Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Informácie, ako aj program všetkých zúčastnených inštitúcii nájdete na Facebook stránke a na www.nmag.sk.

V BIBIANE sme na Noc múzeí a galérií pripravili tento program:

 

27. ročník Bienále ilustrácií Bratislava 2019

27. ročník BIB 2019 sa prvý raz konal v reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu od októbra 2019 do januára 2020. Zúčastnilo sa na ňom 416 ilustrátorov zo 47 krajín s vyše 3000 ilustráciami z 539 kníh. Navštívilo ho viac ako 43 000 návštevníkov. Veríme, že aj 28. ročník BIB 2021, ktorý sa začne v októbri 2021, bude rovnako úspešný.

Pozrite si krátky film o poslednom ročníku. 

anglická verzia https://www.youtube.com/watch?v=hd9oeIhgHLo

 

B ako BIBIANA

Výstava k okrúhlym 30. narodeninám BIBIANY hravou formou predstavuje jednotlivé tvorivé oddelenia, ktoré celé roky približujú umenie deťom. Pozrite si krátky film, alebo sa poprechádzajte výstavou aspoň virtuálne. 

virtuálna prehliadka tu

 

Posvieťme si na divadlo

Interaktívna výstava k 100. výročiu vzniku SND. Pozrite si krátky film, alebo sa poprechádzajte výstavou aspoň virtuálne. 

virtuálna prehliadka tu

 

Spomienky BIBIANY s prof. Jánom Uličianskym - doma s BIBIANOU

V ateliéri Doma s BIBIANOU privítame vzácneho hosťa. Divadelný režisér, scenárista, rozhlasový tvorca, profesor na VŠMU, bábkar a spisovateľ, profesor Ján Uličiansky nám prezradí, čím ho upútala BIBIANA už pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Prečo a ako vznikli pozoruhodné výstavy a sprievodné programy z jeho pera pre naš dom umenia? Spomínať budeme na Bábky a všetkých Šašov, pajácov a klaunov. Oživíme si chuť Rozhlasovo rozprávkovej torty a pocestujeme na Lietajúcom kufri. A nezabudneme si pripomenúť prečo je dobré, ak je Človek hravý!

 

PÍSMO AKO ČIPKA (minigaléria)

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame“ cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok.

Arabské písmo je veľmi ozdobné až kaligrafické, niekomu môže pripomínať čipku. Je to aj preto, lebo  v tlačenej podobe si uchováva svoje rukopisné tvary. Jednotlivé písmená majú rozličné formy v závislosti od pozície v slove a nie je rozdiel medzi veľkými a malými písmenami. Je známe, že arabské texty sa píšu sprava doľava a aj strany v knihách sú radené opačným smerom než u nás. Toto písmo sa používa nielen v arabsky hovoriacom svete, ale s obmenami aj v ďalších krajinách v severnej Afrike a Ázii (napr. Irán, Afganistan, Malajzia).  V arabskom a hebrejskom písme sa zapisujú len spoluhlásky,  samohlásky sa označujú pomocou diakritických znamienok, čitateľ si ich teda musí domyslieť.

Úplne iné je to s japonským písmom, kde znak označuje celú slabiku, alebo čínskym, ktoré má znaky pre celé slová ale aj pre rôzne zvuky jazyka. Na rozdiel od európskych jazykov, ktoré si „vystačia“ s menej než 50 znakmi, čínskych znakov sú tisíce. Vo svete je toľko ďalších zaujímavých písiem – kórejské, tibetské, laoské, alebo k nám bližšie grécke písmo či azbuka, čo je vlastne moderná verzia cyriliky používaná v Rusku, Ukrajine, Bulharsku a ďalších krajinách východnej Európy. Písma sveta odrážajú jazykovú rozmanitosť, kultúrne vplyvy a sú výsledkom dlhého historického vývoja. Pre nás laikov predstavujú nekonečne pestrý a zaujímavý svet. Čo nám svojim tvarom pripomínajú? Japonské písmo možno rozsypané čajové lístky, čínske písmo rebriny a kladky, kórejské možno domčeky... A čo písma používané v Indii (tibetské, bengálske, devanagari), nepripadajú vám ako notový zápis hudby?

Pozrite si zopár príkladov z knižnice BIBIANY. Pripravili sme pre vás súťaž, podmienky zverejníme 15. mája. Sledujte nás tu alebo na sociálnych sieťach.

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Panská 41, Bratislava

Kontakt: www.bibiana.sk

facebook/Bibiana dom umenia pre deti

https://www.instagram.com/bibiana_bratislava/