V uplynulých dňoch vyšlo nové, tretie tohtoročné číslo štvrťročníka BIBIANA Revue. Prináša predovšetkým správy o najväčšom aktuálnom podujatí sezóny Bienále ilustrácií Bratislava, tentoraz venovanom jednému z najväčších slovenských ilustrátorov súčasnosti Miroslavovi Cipárovi. V článku Lucie Marcinátovej sa dozviete podrobnosti o prestížnom výbere 29. ročníka medzinárodnej výstavy ilustrácií detských kníh.
Užitočné informácie o sprievodných podujatiach prináša článok Martiny Pavlikánovej Cesta okolo sveta s ilustráciou. O činnosti novozaloženého Oddelenia živej kultúry a jeho tíme hovorí aj ako respondentka v rozhovore, ktorý s ňou pripravila Eva Cíferská.
Náš pravidelný prispievateľ Peter Naščák v príspevku vzdáva hold ilustrátorke a grafičke Kataríne Ševellovej-Šutekovej, ktorá sa tento rok dožíva životného jubilea. Jej výtvarný svet približuje autor cez vlastné spomienky z detstva na útlu knižku Emčo, v ktorej Šuteková ilustráciami sprevádza legendárny text Márie Ďuríčkovej.
Na ďalších stránkach približuje autor najnovšiu detskú knihu Veroniky Šikulovej. Udeľuje pochvalu Zelenej pošte, ktorá v sebe okrem iných cenných rozmerov nesie aj rukopis otca Vincenta Šikulu, podľa recenzie najmä v rovine humoru, prvkov nonsensu či naturistického koloritu. Súčasťou príspevku je aj úryvok z knihy.
Dni detskej knihy sú pravidelným podujatím, cez ktoré sa BIBIANA spája s knižnicami v regiónoch Slovenska. Tentoraz sa trojdňový festival konal počas letných dní v Leviciach. O jeho priebehu informuje Toňa Revajová a prináša aj postrehy ďalších účastníkov.
Vedeli ste, že náš časopis BIBIANA Revue sa zrodil na jar roku 1993? O jeho začiatkoch, rozvoji a vytrvaní píše v príspevku Mladá dáma literárna teoretička, spoluzakladateľka a pravidelná prispievateľka Zuzana Stanislavová.
„Vizionárske nadšenie, empatia, nákazlivé presvedčenie o význame odborného záujmu o tvorbu pre deti“ – takými slovami označuje český a slovenský literárno-kritický kontext v súvislosti s BIBIANOU literárna teoretička Milena Šubrtová. Jej príspevok Vaše i naše Bibiana upozorňuje na jedinečné premosťovanie akademických sfér a popularizačnej oblasti tejto inštitúcie a kladie si otázku, aké zmeny ju v závislosti od spoločenských potrieb a dopytu v budúcnosti čakajú.
Ako stvárňovali autori a autorky v slovenskej literatúre postavu dieťaťa na prelome 19. a 20. storočia? Inšpiratívnu otázku si položila literárna vedkyňa Eva Pršová v obsažnej štúdii Pačmagy trápiace solídny svet.
Okrem množstva uvedených materiálov nájdete v najnovšom čísle Bibiany aj rozhovor šéfredaktora časopisu Ondreja Sliackeho s jubilujúcou literárnou a divadelnou kritičkou Martou Žilkovou, ako aj rebríček TOP5 najlepšej poézie pre deti a niekoľko ďalších zaujímavých recenzií.
Prajeme príjemné čítanie.