Skip to main content
Cesty farieb u detí a dospelých sa prekrývajú aj vzďaľujú

Cesty farieb u detí a dospelých sa prekrývajú aj vzďaľujú

Prečo je dôležité hovoriť o farbách.

Katarína Kosánová

Téma farieb má byť súčasťou kvalitného všeobecného vzdelania. O zákonitostiach, pravidlách, vlastnostiach, funkčnosti, pôvode či umeleckom využití farieb hovorí výstava Laboratórium farieb v BIBIANE.

V knihách sa píše, že umenie začalo vznikať v jaskyniach vďaka červenej farbe. Veď v dávnej minulosti ľudia poznali a prirodzene využívali najmä prírodné farby, až neskôr sa pomocou nových objavov pigmentov dopracovali aj k väčšej pestrosti. Farby boli a budú neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta. Jeho farebná pestrosť často odzrkadľuje trendy v spoločnosti. Farebné škály sa v každej oblasti rozširujú so vzrastajúcim vývojom technológií.

Ako priblížiť zákonitosti
Farby sa prepájajú so svetlom a zložitým procesom ich videnia, počnúc okom a končiac mozgom, ktorý vizuálne podnety spracováva. Dnes je už evidentné, že prvoplánovosť vo vzdelávaní o farbách nestačí. Ľudia by sa mali dozvedať viac o ich zákonitostiach a pravidlách, o ich odtieňoch, kontrastoch, komplementárnosti, o farbách v prírode a naopak, o ich funkciách v civilizácii, o pigmentoch, ich pôvode a v neposlednom rade aj o fungovaní farieb v umení aj v jeho historickom kontexte. To všetko mala na zreteli BIBIANA, keď koncipovala výstavu Laboratórium farieb. Východiskom pre jej realizáciu bol fenomén, ktorý nás odjakživa chtiac či nechtiac obklopuje. Keďže ide zároveň o širokú tému s obrovskými možnosťami na spracovanie v interaktívnej forme, scenár venoval pozornosť predovšetkým základným farbám: žltej, červenej a modrej. Pri koncipovaní výstavy bolo treba nájsť balans medzi zážitkovým a edukatívnym prístupom. Ambíciou totiž nebolo predstaviť farby prvoplánovo, ale priblížiť ich zákonitosti a zaujímavosti cez rôzne, predovšetkým svetelné efekty a praktické zadania.

Laboratórium s interakciou
Keďže už zo samotného názvu vyplýva, že ide o laboratórium, v ktorom je dovolené bádať, objavovať, hľadať odpovede a experimentovať, scenár priniesol ako pre detského, tak aj pre dospelého diváka množstvo vhodných interaktívnych prvkov. Prehliadka je orientovaná nielen vizuálne, sprevádzajú ju aj informatívne a výzvové texty nabádajúce k činnosti. Poskytujú množstvo faktov, zaujímavostí a pojmov zo sveta farieb. Napríklad, čo je dúha, mimikry či chlorofyl. Premýšľanie dospelých o farbách zase podnecujú napríklad citáty J. W. von Goetheho, ktorý sa vo svojej tvorbe a v bádaní intenzívne zaoberal farbami.

obrazok
BIBIANA ponúka výstavu Laboratórium farieb pre návštevníkov do 8. septembra 2024.

Čo je blízke deťom
Výstava Laboratórium farieb prirodzene vychádza z toho, čo deti v jednotlivých farbách poznajú. Napríklad, že žlté môže byť slnko, zvieratá, ovocie, niektoré značky, červené je zase srdce, modrá je obloha, voda či vesmír. Každá miestnosť výstavného priestoru reprezentuje jednu farbu a dominuje v nej objekt, ktorý s danou farbou korešponduje. Ostatné objekty so zvolenými farbami tiež priamo súvisia. Nie sú samoúčelné, návštevníkov vyzývajú k neodmysliteľnej interaktivite, ktorá vedie k lepšiemu pochopeniu témy.

Farebné mikrosvety
Téma farieb by mala byť súčasťou kvalitného všeobecného vzdelania. V súvislosti s edukáciou detí sa jej venuje veľa odborníkov, z detských vizuálnych výpovedí totiž môže vyplynúť dôležitá psychologická diagnostika. Podľa farieb, ktoré deti volia pri hre a tvorení, sa dá vyčítať množstvo informácií o ich aktuálnom i dlhodobom emočnom rozpoložení, ako aj o dôvodoch farebných preferencií, ktoré sa viažu k istému obdobiu ich života. Cestou farieb však deti veľkou mierou sprevádzajú dospelí. Preto je zaujímavé sledovať, ako sa ich mikrosvety vo voľbe farebnosti prekrývajú alebo vzďaľujú.

Autorský tím
scenár: Katarína Kosánová
výtvarno-priestorové riešenie: Tom Ciller
dramaturgia: Martin Dubravay
odborná spolupráca: Martina Pavlikánová
grafika plagátu: Jakub Hauskrecht
realizácia: Destin