Skip to main content
Kto kraľuje aktuálnym oceneniam Slovenskej sekcie IBBY

Kto kraľuje aktuálnym oceneniam Slovenskej sekcie IBBY

Približujeme laureátov Ceny Ľudovíta Fullu, Plakety Ľudmily Podjavorinskej a Ceny Trojruža.

zdroj: red

Tri ocenenia Slovenskej sekcie Medzinárodnej únie pre detskú knihu sa odovzdávali v decembri minulého roka v priestoroch Zichyho paláca v Bratislave. Jej držiteľmi sa stali Tomáš Čepek, Jana Bodnárová, Mingzhou Zhang a Zuzana Stanislavová.

Okrem Slovenskej sekcie IBBY a BIBIANY – medzinárodného domu umenia pre deti mali nad cenami záštitu aj Fond výtvarných umení a Literárny fond.

Predstavujeme laureátov:


CENA ĽUDOVÍTA FULLU 2023
Fond výtvarných umení, Slovenská sekcia IBBY a BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti ju udelili animátorovi, ilustrátorovi, maliarovi a pedagógovi TOMÁŠOVI ČEPKOVI za významný prínos v ilustračnej a animačnej tvorbe, ktorá podnecuje detskú predstavivosť a vedie ich ku kultivovanému vnímaniu vizuálneho umenia.

obrazok

Tomáš Čepek

Výtvarník animácie, maliar, kresliar, ilustrátor a učiteľ umenia. Rodák z Prahy už dlhé roky žije v Košiciach, kde vyštudoval grafiku na Strednej škole umeleckých remesiel. Spolu s bratom Ivanom v detstve tvorili v Košiciach animované filmy a poetika tohto umenia ho v mladosti priviedla späť do rodnej Prahy, kde v rokoch 1982-1988 študoval na Vysokej škole umeleckopriemyselnej, odbor televízna a filmová grafika u profesora M. Jágra.

Školu ukončil absolventským filmom Inšpirácia, ktorý vznikol v Slovenskej filmovej tvorbe v Bratislave. Film Tomáša Čepka Inšpirácia potešil v roku 1990 aj porotu na festivale Animafilm v Českých Budějoviciach a získal prvú cenu za debut.

obrazok

Spolu s animátorkou a spolurežisérkou Monikou Trajterovou vytvorili pre Slovenskú televíziu animované večerníčky Lietajúci kameň, Granátové jablko (1992), Ovečka a vietor, Krištof v krajine škriatkov (1993) – cena Dunaj v roku 1995. Ďalej to bol seriál Rozprávky z celého sveta – cena Igric 1996, Remeselnícke rozprávky a časť seriálu Zázračné zrnko. Tomáš Čepek ilustroval aj knihy Alžbety Verešpejovej Šušlavá mušľa a Maškrtné rozprávky, Zdeňka Němca Atalienka.

Od roku 1990 organizoval mnohé výstavy: 1993 Bratislava, Štúdio S (spolu s kolegom a priateľom Ondrejom Slivkom), 1995 Jindřichův Hradec (spolu s Igorom Strinkom). V roku 1997 spoluorganizoval 1. salón kulisového realizmu v Devínskej Novej Vsi. V roku 2002 sa zúčastnil aj 2. Podobného salóna v Bratislave.

Rovnako ako realizmu je Tomáš Čepek vo svojich maľbách verný aj mágii a poézii tvorivej imaginácie, fantázii ako hravosti a slobode, nádeji a túžbe, radosti a niekedy aj smútku. S jeho výtvarnou inšpiráciou súvisia aj jeho sugestívne a monumentálne mačky – Arcimboldova, Rousseauova a Magritteova.

CENA TROJRUŽA 2023

Literárny fond, Slovenská sekcia IBBY a BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti udelili cenu slovenskej spisovateľke, kunsthistoričke a vydavateľke JANE BODNÁROVEJ za literatúru o detskom svete, z ktorého vyviera dobro, radosť a zázračnosť každodenného života.

obrazok

Jana Bodnárová

Jana Bodnárová je slovenská spisovateľka, kunsthistorička a vydavateľka. Narodila sa 21. júna 1950 v Jakubovanoch v okrese Liptovský Mikuláš. V rokoch 1965 až 1968 študovala na Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Liptovskom Mikuláši, v rokoch 1968 až 1976 na Filozofickej fakulte UK v Bratislave odbor dejiny umenia (začas aj knihovedu a latinčinu). Po štúdiách pracovala viac ako desať rokov ako pamiatkarka pri záchrane umelecko-historických pamiatok v Prešove a písala články a štúdie o súčasnom výtvarnom umení. Od začiatku 90. rokov sa venuje takmer výlučne literárnej činnosti. Je autorkou kníh Aféra Rozumu (1990), Z denníkov Idy (1993), Roztrhnuté korálky (1995), Bleskosvetlo (1996), Barborkino kino (2001), Insomnia (2005), Náhrdelník obojok (2016), Sabínkine prázdniny (2019) a mnohých ďalších.

obrazok

Popri publikovaní nových kníh próz, tvorby pre deti, rozhlasových hier a televíznych scenárov, sa od polovice 90. rokov venuje tvorbe a prezentácii video performancií v domácich galériách a experimentálnych divadelných scénach, ako aj v zahraničí (Lux centre Londýn 1998, Centrum kultúry Lodž 1998, Balász Béla Stúdió Budapešť 1999, Zamek Ujazdowski Varšava 1999, Medzinárodný festival ženské video Nový Sad 2000). Žije v Košiciach.

(zdroj: SLC)

PLAKETA ĽUDMILY PODJAVORINSKEJ 2023

Za dlhoročnú spoluprácu so Slovenskou sekciou IBBY a BIB (Bienále ilustrácií Bratislava) a za podporu slovenskej kultúry v krajinách IBBY si plaketu osobne prevzal 5. októbra 2023 počas tohtoročného Bienále ilustrácií Bratislava čínsky ilustrátor MINGZHOU ZHANG.

obrazok

Mingzhou Zhang

Mingzhou Zhang z Číny získal bakalársky titul v odbore manažment zahraničných vecí na Šanghajskej univerzite medzinárodných štúdií a neskôr pracoval na zahraničnom oddelení Čínskej cestovnej služby mládeže a ako štátny zamestnanec na Ázijskom úrade čínskeho ministerstva zahraničných vecí. V roku 2003 nastúpil do CBBY ako zástupca generálneho tajomníka. V rokoch 2008 až 2012 bol zvolený za člena Výkonného výboru IBBY a v roku 2012 predsedal súťaži IBBY – Asahi Reading Promotion Award. V roku 2014 bol opäť zvolený do EK IBBY a v rokoch 2016 až 2018 zastával funkciu viceprezidenta IBBY.

Bol organizátorom 30. svetového kongresu IBBY, ktorý sa konal v roku 2006 v Macau v Číne. Do roku 2018 bol Mingzhou Zhang generálnym riaditeľom medzinárodnej divízie CCPPG (Chinese Children's Press and Publications Group). Je riaditeľom predstavenstva Čínskej asociácie vydavateľov a výkonným viceprezidentom Čínskej spoločnosti pre výskum detskej literatúry.


Plaketa Ľudmily Podjavorinskej zaslúžene putovala aj profesorke ZUZANE STANISLAVOVEJ.

obrazok

Zuzana Stanislavová

Zuzana STANISLAVOVÁ absolvovala v roku 1969 Strednú všeobecnovzdelávaciu školu v Hnúšti, 1969 až 1974 študovala nemčinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Prešove. V roku 1974 pôsobila ako učiteľka na gymnáziu v Starej Ľubovni, potom až do roku 1977 učila na Pedagogickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Prešove. Od roku 1981 pôsobí ako docentka a profesorka na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity. V literárnoteoretických a kritických aktivitách sa venuje problematike modernej prózy pre deti a mládež, ktorej venovala okrem štúdií a príspevkov v zborníkoch a časopisoch monografie Priestorom spoločenskej prózy pre deti a mládež (1995) a Dejiny slovenskej literatúry pre deti a mládež po roku 1960 (2010), a publikácie Kontexty modernej slovenskej literatúry pre deti a mládež (1998), V plynutí času. Bilančné reflexie nad literatúrou pre deti a mládež 1996 – 2002 (2003).

S Ondrejom Sliackym vydala prácu Kontúry slovenskej literatúry pre deti a mládež (1998), koncipovanú ako vysokoškolský učebný text a doplnenú staťou Bádateľská reflexia literatúry pre deti a mládež v rokoch 1945 – 2002. Do vysokoškolskej učebnice Rukoväť literatúry (1998) spracovala kapitolu Literatúra pre deti a mládež, pre metodické centrum v Prešove pripravila publikáciu Autor, text, generácia, región (2001), do Dejín slovenskej literatúry III (2004, 2., prepr. vyd. 2006) kapitolu Vznik a premeny modernej literatúry pre deti a mládež. S B. Šimonovou zostavila textovú príručku Slovenská literatúra pre deti a mládež (1991).

(zdroj: SLC)


POĎAKOVANIE

Za dlhoročnú spoluprácu udelil výbor Slovenskej sekcie IBBY poďakovanie dvom spolupracovníkom:

Profesorovi Ondrejovi Sliackemu, spoluzakladateľovi a dlhoročnému šéfredaktorovi časopisu Bibiana (na snímke s Timoteou Vráblovou, prezidentkou SK IBBY).

obrazok

Eve Cíferskej, dlhoročnej pracovníčke BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti a tajomníčke časopisu Biiana (na snímke so Zuzanou Liptákovou, riaditeľkou BIBIANY).

obrazok