Skip to main content
Mahito medzi deti nezapadá, v škole čelí šikane. Pomôže hovoriaci vták?

Mahito medzi deti nezapadá, v škole čelí šikane. Pomôže hovoriaci vták?

Majster japonského anime Hajao Mijazaki sa lúči nádherným príbehom.

Barbora Gvozdjaková
FOTO - CINEMAX
Chlapec a volavka
Réžia a scenár: Hajao Mijazaki.
Kamera: Acuši Okui.
Hudba: Džó Hisaiši.
Hrajú: Sóma Santoki, Takuja Kimura, Džun Fubuki, Kaoru Kobajaši, Karen Takizawa a ďalší.
Premiéra na Slovensku: 18. 01. 2024.
Dĺžka: 125 minút.
Majster japonského anime prináša dobre odpozorovanú a zanimovanú variáciu na psychiku krehkého a traumatizovaného dieťaťa, ktorému chýba mama.
Mijazaki. Hajao Mijazaki. Dnes osemdesiatdvaročný rodák z japonského Tokia bol pre mňa osobne vstupnou bránou do vrstevnatého sveta anime. Žáner animovaného filmu v tej klasickejšej forme patrí od detstva k mojím obľúbeným. V prípade Mijazakiho ide však aj na pomery žánru o veľmi špecifický formát. Hoci sú jeho filmy určené deťom, režisér do nich vkladá desivé či strach vyvolávajúce prvky a množstvo symbolov.

Spolu so svojimi protagonistami sa na ich hrdinských výpravách vydáva do vymyslených svetov, kde sa hranice medzi fantáziou, snom a každodennou realitou stierajú. Medzi jeho najznámejšie a divácky najpopulárnejšie tituly patria Môj sused Totoro (1988), Princezná Mononoke (1997) a obľúbená Cesta do fantázie (2001), ktorá si do roku 2020 držala rekord ako najúspešnejší japonský film. Hoci sú filmy animované, nie sú určené pre úplne malého diváka.

Nový život bez mamy

V septembri roku 2013 Mijazaki vyhlásil, že s filmovaním končí. Svoje rozhodnutie (našťastie) prehodnotil a nielen fanúšikov, ale aj filmových kritikov potešil snímkou Chlapec a volavka. Majster japonského anime prináša príbeh jedenásťročného chlapca menom Mahito, ktorý sa so svojím otcom sťahuje z Tokia na vidiek, aby tam začali nový život. Mahito medzi deti nezapadá, v škole čelí šikane. Do jeho života vstupuje svojrázna volavka. Hovoriaci vták v ňom vzbudí záujem, aby neďaleko ich domu preskúmal opustenú vežu. Volavka zároveň sľubuje, že mu pomôže nájsť matku. Podobne ako v kultovej Ceste do fantázie sa prostredie putovania postupne mení. V zdanlivo jednoduchých obrysoch sa skrývajú hlbiny a tajomstvá.

Mahito nachádza kúzelný svet, kde žijú zvláštne bytosti a platia nevídané zákony. Stretáva sa s odvážnymi bojovníčkami, zákernými pelikánmi, dážďovníkmi požierajúcimi ľudí či s roztomilými stvoreniami Warawara. Novinku, ktorá je od januára 2024 aj v našich kinách, označil britský denník The Guardian za dokonalú labutiu pieseň uznávaného filmára. Snímku stihli začiatkom tohto roka už oceniť Zlatým glóbusom pre najlepší celovečerný animovaný film. Ďalšie ocenenie získal od Združenia filmových kritikov z Los Angeles a New Yorku, a nominovaný je aj na Cenu Akadémie.

obrazok
Čriepky osobného života

Chlapec a volavka je film rámcovaný vojnou v Pacifiku počas druhej svetovej vojny. Ide o jeden z tých temnejších titulov v Mijazakiho tvorbe. Všetko sa začína hukotom sirény, ktorá Mahita zobudí. Po bombardovaní zistí, že mu zomrela matka. Pátranie sa stane pre Mahita jediným možným spôsobom, ako túto smrť spracovať a vyrovnať sa s novou rodinou. Ide o dobre odpozorovanú a zanimovanú variáciu na psychiku krehkého a traumatizovaného dieťaťa, ktorému chýba mama. Napriek ťažkým skúškam sa však Mahito stáva hrdinom.

Vizuálne bohatý príbeh o ceste fantazijným svetom obsahuje úseky, ktoré pôsobia pomalšie. Divák sa však stále teší z originálnej animácie, ktorá žiari krásou – napríklad, keď dvíhajúci sa vietor rozvíri vlasy či dokonca mihalnice, alebo ako sa nakláňa rikša pri prevážaní ľudí. Neuveriteľne hutné rozprávanie je nabité bizarnými bytosťami, ktoré robia nie vždy úplne pochopiteľné veci. Vraj aj Mijazaki pri ukážkovej projekcii pripojil vyhlásenie: „Možno ste to nepochopili. Ja sám tomu nerozumiem.“

Mijazakiho spolupracovník Toshio Suzuki v jednom z rozhovorov vysvetľuje, že Mijazaki chcel natočiť film, ktorý do centra príbehu postaví jeho mladšie ja. Doposiaľ ešte snímku, v ktorej by bol on sám protagonistom, nenatočil, hoci niektoré čriepky z jeho osobného života sa v dielach už objavili. V jednom z filmov sa dá napríklad dešifrovať postava, ktorá sa lieči z tuberkulózy. Rovnakou diagnózou trpela aj režisérova matka, keď bol ešte malým chlapcom. Chlapec a volavka však patrí jednoznačne k Mijazakovým najosobnejším filmom.

Ženy a ekológia v popredí

Hajao Mijazaki celovečerne debutoval na konci sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia snímkou Lupin: Cagliostrov zámok, v ktorej prerozprával príbeh geniálneho zlodeja. Počas svojej kariéry vytvoril dvanásť filmov v produkcii štúdia Ghibli. Štúdio, ktorého je spoluzakladateľom, si postupne vybudovalo celosvetové renomé. Bolo založené v roku 1985. Spočiatku sa vyprodukované filmy podobali béčkovým verziám disneyoviek. Vďaka pracovitosti všetkých zakladateľov a ambicióznosti spracovávať náročnejšie témy sa situácia otočila. V súčasnosti Mijazaki a spol. ovplyvňujú celú generáciu animátorov, vrátane tých, ktorí pracujú pre Pixar či Disney. Tematicky sa vo svojich filmoch venujú ekológii, kde do popredných úloh často stavajú ženy. Svojich krajanov za ich vzťah k životnému prostrediu neustále kritizujú. V posledných rokoch prechádza štúdio výraznejšími problémami.

obrazok
Legendárny japonský filmár pristupuje k svojej tvorbe unikátne. Nezačína totiž scenárom či storyboardom. Svety vo svojej hlave si kreslí a vytvára následne. Svoje diela prirovnáva k živým a dýchajúcim entitám. Je známy svojím workoholizmom. Chlapca a volavku nakrúcal celých sedem rokov. Jedna minúta sa natáčala jeden mesiac. Na filme pracovalo celkom šesťdesiat animátorov. Dôslednosť a precízna práca je na plátne viditeľná. Mijazakov umelecký odkaz spojený so smútkom a nemožnosťou citlivých duší žiť v takomto chladnom svete dáva napriek všetkému divákovi nádej, že to aj tak stojí za to. Arigato Hajajo!