BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA JE PLNÉ NOVINIEK
Animované filmy si užijú deti na celom Slovensku, premietať sa bude aj na školách!
Bienále animácie Bratislava (BAB) čoskoro oslávi 40 rokov. Čím bude tento ročník výnimočný a na čo sa môžu tešiť najmenší diváci?
Tento ročník sme poňali čo najinovatívnejším spôsobom, aby sme toto významné podujatie priniesli k najdôležitejším divákom po celom Slovensku, priamo do všetkých základných škôl. Prekvapením tohto ročníka je, že BAB potrvá celý október, hoci v minulosti vždy trval iba týždeň. Tento krok je dôležitý, aby si premietanie animovaných filmov mohlo užiť čo najviac detí. Zachovali sme tradíciu, že najkrajšie animované filmy z celého sveta budú môcť deti vidieť nielen v knižniciach a kinách, ale aj priamo v BIBIANE.
Slávnostný ceremoniál sa od tejto sezóny bude symbolicky konať na Bratislavskom hrade. Kvôli obmedzenej kapacite nemôžeme tento slávnostný moment dopriať všetkým deťom. Vďaka projektu „Kultúra pre školy“ však budeme môcť tento zážitok sprostredkovať aj deťom žijúcim mimo hlavného mesta. Konkrétne v 11 slovenských mestách zažijú slávnostné premietanie deti zo sociálne slabších pomerov súčasne s premietaním v Bratislave.
Bienále animácie Bratislava týmto ročníkom otvára novú kapitolu v budovaní vzťahu s deťmi, pre ktoré bola BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, zriadená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.
Najkrajšie filmy z celého sveta sprístupníte deťom priamo na školách?
Filmy z celého sveta vstúpia do každej triedy každej základnej školy na Slovensku. Využívame inovácie v prístupe na to, aby sme sa dostali čo najbližšie k detskému divákovi a priniesli mu krásny zážitok, otvorili mu svet a odovzdali svoje naj. BAB prichádza symbolicky k deťom.
Čiže deti nebudú musieť cestovať do Bratislavy, ale vy prídete za nimi?
Premietania animovaných filmov sa budú konať v kinách v rôznych častiach Slovenska, v knižniciach a kultúrnych centrách, ale aj na školách. Bienále animácie Bratislava je krásou, ktorá má zarezonovať a páčiť sa najmä deťom. Ak sa páči im, misia je splnená.
Čo ešte v rámci festivalu čaká na návštevníkov v BIBIANE?
V Medzinárodnom dome umenia pre deti budú prebiehať aktivity, kde sa deti stretnú s pozitívnymi príbehmi a zážitkami. Pre deti zriadime Kino Bienále animácie Bratislava v rámci BIBIANY, kde si môžu pozrieť tie najkrajšie a najzaujímavejšie animované filmy z celého sveta počas celého októbra. Budú rozdelené do blokov podľa tried, ktoré BIBIANU navštívia. Dvere však máme otvorené aj širokej verejnosti. Premietanie pre individuálnych návštevníkov sa uskutoční v pracovné dni od 13.00 hodiny a cez víkendy od 10.00 hodiny až do posledného vstupu do BIBIANY.
Prekvapením má byť veľkolepý ceremoniál. Môžete prezradiť viac?
Kľúčová udalosť sa udeje 10. októbra, prvý raz na Bratislavskom hrade. Prichádza k porovnaniu názoru detského diváka s názorom medzinárodnej poroty, ktorá hodnotí rovnaké filmy. Okrem toho budeme svedkami vytvorenia najväčšieho LED displeja v dejinách Bratislavského hradu. Bude to historický moment od prvej písomnej zmienky o Hrade, kedy sa budú deťom premietať najkrajšie animované filmy z celého sveta s účasťou ocenených tvorcov.
Čiže sa nebránite ani využitiu nových technológií?
Nových technológií sa netreba báť, ale poukazovať na pozitívne príklady ich využívania profesionálmi. Pre mňa je využitie nových technológií, kde môžu deti a mládež zažiť a konfrontovať svoje otázky s novým poznaním, samozrejme, pod odborným vedením, veľmi dôležité. Nové technológie totiž zmenia chod kinematografie od spôsobu, ako sa filmy tvoria a nakrúcajú, až po spôsob, akým ich budeme pozerať. Vnímam, že celý priemysel prejde obrovskou transformáciou. Táto zmena sa nedá akokoľvek zastaviť a môžeme sa na ňu iba pripraviť. Vo všetkom sa snažím ísť o niekoľko slabík dopredu. Mojím cieľom, samozrejme, nie je nič menej, než vytvoriť najinovatívnejšie Bienále animácie na svete pre deti späté s dlhodobou tradíciou umení, ako je napríklad Bienále v Benátkach od 1895.
Aj v tomto smere chystáte veľkú vec, kedy a kde sa uskutoční?
Nové technológie už teraz zasahujú do pracovného života toľkých profesií, že hľadím ďaleko dopredu a chcem profesionálom ponúknuť uchopiteľné nástroje a mladým ľuďom inšpiráciu a nové zručnosti. Zorganizovali sme prvé Medzinárodné líderské fórum vo formáte, aký nemá obdobu, a tentoraz na tému Definovanie mediálneho vzdelávania novej generácie. Takže 10. október je aj o stretnutí významných osobností z celého sveta a mladých ľudí.
Koľko filmov sa celkove prihlásilo do 40. ročníka BAB?
Tento rok sa ich prihlásilo 1 764 a ja som osobne videl vyše 1 700. Aj keď som videl takmer všetky, zostavil som Odbornú výberovú a nominačnú komisiu zloženú z významných filmových profesionálov, pedagógov, animátorov, režisérov, teoretikov. Nesnažili sme sa vsugerovať a forsírovať tvorcov do konkrétnej šablóny alebo formátu, aby sme nediskriminovali úžasné nápady, ktoré prišli. Snažili sme sa vybrať najlepšie filmy, aké sa k nám dostali, a vytvoriť spôsob, ako do jednej vyučovacej hodiny vtesnať čo najviac najlepších nominácií. A potom okolo nich vytvoriť priestor na diskusiu o nových technológiách a čo to pre tvorcov znamená.
Pozvanie do poroty prijali svetoznáme osobnosti animovaného filmu. Mohli by ste nám ich predstaviť...
Jednou z najväčších hviezd poroty bude Frank Gladstone. Pôsobí nielen ako výkonný riaditeľ ASIFA-Hollywood (Medzinárodná spoločnosť pre animovanú tvorbu), ale aj ako výkonný producent filmových cien pre animovanú tvorbu Annie Awards, ktoré popri Oscaroch patria k jedným z najvýznamnejších filmových cien vo svete. Pracoval na filmoch pre Disney aj Warner Bros. ako Kráska a zviera, Aladin, Leví kráľ či Pocahontas. Členkou poroty bude tiež Cristina Angelucci, vydavateľka Licensing Magazine a European Animation Journal. Cristina nám pomohla s pozvaním ďalšieho člena poroty – prezidenta významnej svetovej spoločnosti v animácii, Paula Robinsona z Kartoon Channel Worldwide. V porote bude aj Tatjana Žeželj Gojković. Je producentkou animovaných seriálov v Srbsku a členkou poroty Európskej asociácie filmov pre deti (ECFA). Tatjana je zároveň členka poradného výboru Centra mediálneho vzdelávania nášho priateľa Miomira Rajčeviča, ktorý s Bienále animácie Bratislava spolupracuje už dvadsať rokov. Pozvanie do poroty prijal aj generálny tajomník ECFA, Felix Vanginderhuysen. Súčasťou poroty bude aj Yuichi Ito, prezident I.TOON a režisér animovaných filmov, ktorý BAB navštívil aj v minulosti. Veľmi si cením, že členom poroty bude aj profesor Ondrej Slivka. Stál pri zrode Bienále animácie Bratislava a je oceňovaným výtvarníkom a režisérom animovaných filmov. K animovanej tvorbe v bratislavskej dramaturgii významne prispel ďalší člen poroty, docent Michal Zeman, český výtvarník, animátor a pedagóg.
Tohtoročné Bienále je zároveň zamerané aj na starších tvorcov. Priblížite ako?
Tento rok je výnimočný takmer pre 30 osobností v animovanom filme, ktorých tvorba súvisí s televíznymi Večerníčkami.
K Večerníčku máte osobné puto. Vaša stará mama, Anna Minichová, je autorkou postavy Dedka Večerníčka a zvučky Večerníčka...
Áno, moja babka, Anna Minichová, sa v SFÚ spája s vyše 750 audiovizuálnymi dielami a tento rok si pripomíname 100. výročie od jej narodenia. Moja mama, Katarína Minichová, sa v databáze SFÚ spája s 384 animovanými filmami a počas tohtoročného BAB by oslávila 75. narodeniny. Sprostredkovanie tvorivého odkazu staršej generácie jazykom mladých je veľkým záväzkom aj voči mojim deťom.
Čo je ústrednou myšlienkou Bienále animácie Bratislava?
Pre Bienále sa snažím nastaviť latku veľmi vysoko a sprostredkovať medzi generáciami kľúčové poznanie o animácii, hodnotách a životne dôležitých zručnostiach. BAB je nielen o filmových tvorcoch, ale najmä o tom, aby sme sa rozprávali o ich poznaní a komunikovali ho divákom a deťom. Má záštitu UNESCO, záštitu primátora hlavného mesta a už 24 rokov udeľuje Cenu UNICEF. Pre mňa je veľmi dôležité sústrediť sa výhradne na deti a na nadčasové hodnoty, ktoré nepodliehajú akýmkoľvek zmenám či generačným alebo spoločenským názorom.
Dá sa povedať, že BAB je národným kultúrnym dedičstvom, podobne ako aj Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)?
Čoskoro štyridsaťročné Bienále animácie Bratislava považujem za kultúrne dedičstvo, ktorého hodnota a pozícia sú absolútne nedotknuteľné. Priateľmi Bienále je vyše 50 svetoznámych laureátov vrátane víťazov Oscarov, ktorí u nás osobne prevzali ocenenie za celoživotné dielo. Je pre mňa radosťou propagovať Slovensko ako kultúrnu krajinu, ktorá si ctí nadčasové hodnoty a ďalšie generácie cez Bienále animácie Bratislava. Ak sa tu niečo tvorilo štyridsať rokov, inštinktívne to chcem zveľaďovať a chrániť vlastným telom, pretože Bienále animácie Bratislava je zavŕšením celoživotného diela mojej mamy, ktorá mu obetovala desaťročia života.
MICHAL MINICH-MLČOUŠEK (44)
výkonný riaditeľ Bienále animácie Bratislava
Vyštudoval filmovú tvorbu na York University v Toronte, je absolventom Pearson College (UWC) a Dominican University College v Ottawe. Je poradcom pre multigeneračné rodinné firmy v zahraničí v oblasti filantropie, tvorby a prenosu nehmotného bohatstva. V roku 2024 nastúpil na pozíciu výkonného riaditeľa Bienále animácie Bratislava.
Pôsobil v Bruseli ako koordinátor pre najväčšiu organizáciu na svete v školstve, ktorá má vyše 30-miliónov členov, kde vypracoval rezolúcie a strategické dokumenty pre vyše 130 prezidentov neziskových organizácií. Vytvoril, nakrútil a zostrihal skoro 80 audiovizuálnych projektov pre veľké svetové organizácie, napr. aj s bývalým britským premiérom, eurokomisármi, prezidentom Európskeho parlamentu vrátane filmového projektu, ktorý videlo najväčšie zhromaždenie mladých v dejinách Kanady, 500 000 ľudí na jednom mieste počas návštevy pápeža Jána Pavla II. Viedol filmové rozhovory s vyše 50 európskymi politikmi a lídrami medzinárodných organizácií a pre vyše 200 majiteľov zámkov, lesov a pôdy z celého sveta a 50 mladých šľachticov vytvoril a viedol medzigeneračný workshop, jediný svojho druhu na svete. Je ženatý má 8-ročného Michaela a 4-ročnú Caroline, ktorí sa ako štvrtá generácia filmových tvorcov v rodine aktívne zapájajú do medzinárodnej audiovizuálnej tvorby.