Skočiť na hlavný obsah
MAREC V KNIŽNICI BIBIANY so súťažami a zaujímavosťami

MAREC V KNIŽNICI BIBIANY so súťažami a zaujímavosťami

Termín konania :

od: 1. 3. 2021

do: 31. 3. 2021

Miesto konania :

Doma

Marec je tu, a s ním teplejšie dni a veselšia nálada. Okrem jarných prázdnin a zdobenia veľkonočných vajíčok ponúka tento mesiac aj veľa zábavy s knihami. „Marec – mesiac knihy“ oslavujeme už od roku 1955 na počesť významného zberateľa a propagátora kníh Mateja Hrebendu (viac o ňom napr. tu : ). Je to tradične obdobie, kedy sa viac dozvedáme o knižných novinkách, čítame, objavujeme, relaxujeme.

Už sa nevieme dočkať, kedy sa BIBIANA opäť otvorí a budeme Vás môcť privítať na knižných dielničkách. Dovtedy by sme Vám radi predstavili našu knižnicu a ukázali, aké zaujímavé knižky tu na Vás čakajú. Máme pre Vás aj súťaž, každý marcový týždeň sa môžete zapojiť a skúsiť uhádnuť odpoveď na otázku. Zo správnych odpovedí vylosujeme 3 výhercov, ktorým zašleme knižný darček.

Sledujte nás aj naďalej na facebookuinstagrame.

 

KNIŽNÝ KILOMETROVNÍK - zaujímavosť na 4. týždeň

Vďaka Bienále ilustrácií Bratislava a spolupráci s IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu) prichádzajú do knižnice BIBIANY knižky z rôznych krajín sveta. Dovoľte predstaviť niekoľko zaujímavých tipov, môžeme si s nimi - aspoň virtuálne - trochu zacestovať do vzdialených destinácii. Napríklad táto z Austrálie

 WHERE THE FOREST MEETS THE SEE, text a ilustrácie Jeannie Baker, vydal Julia Mac Rae Books, Sydney (15921 km od Bratislavy). Výnimočné ilustrácie sú vytvorené kombináciou maľby a koláže z papiera a prírodných materiálov. Chlapec s otcom sa vyberú loďkou na odľahlé miesto k mangrovníkovému lesu.  Chlapec objavuje vnútro divočiny predstavujúc si  pravekých dinosaurov a pôvodných obyvateľov. Nájde les rovnako nedotknutý, keď sa tam vráti nabudúce?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁČI SA MI AKO ILUSTRUJE... - súťaž na 4. marcový týždeň.

Niet pochýb o tom, že pri detských knižkách sú ilustrácie, ktoré sprevádzajú text, veľmi dôležité. Zobrazujú čo sa deje v príbehu, detailami dotvárajú predstavu o hrdinoch a prostredí, a často príbeh posúvajú ďalej. Záleží na fantázii, štýle a technike, ako sa ilustrátor zhostí knižnej predlohy a prerozpráva ju vlastnou výtvarnou rečou.

Kto by sa chcel dozvedieť viac o slovenských ilustrátoroch, môže ich nájsť na našej webovej stránke v Albume ilustrátorov . Prehľadné informácie o ich živote, tvorbe, vydaných knihách a oceneniach sú  doplnené ukážkami ilustrácií. Nájdeme tu nielen klasických ale aj súčasných moderných tvorcov.

Otázka: Pamätáš si, ktorá knižka ťa v poslednej dobe zaujala svojimi ilustráciami? Ako sa volá ilustrátor a aký je názov knihy? Napíš aj čo sa ti na týchto ilustráciách páčilo alebo čo na nich najviac oceňuješ?  Zaujíma nás názor vašich detí, prosím, porozprávajte sa s nimi a dajte nám vedieť, čo si myslia ony :-)

 

http://lib.bibiana.sk/index_search.php?TYPE=ASI

 

KEĎ SA ČÍTA RUKAMI - marec v knižnici BIBIANY

Zatvorme oči a skúsme si predstaviť, aké je to nevidieť. Nevedieť sa orientovať, čítať, cestovať. Byť odkázaný na technické pomôcky a pomoc iných. Pre nevidiacich a slabozrakých sú prvou cestou k spoznávaniu literatúry zvukové nahrávky literárnych diel nahovorené hercami. Ozajstný zážitok z čítania ale prinášajú knihy v Braillovom písme, kde čitateľ pomocou hmatu „číta“ reliéfny text.

Že takáto kniha môže byť aj malým umeleckým dielom, sa môžeme presvedčiť na príklade rozprávkových vydaní: H. C. Andersen´s Fairy Tales a Medvedík Pu (A. A. Milne). Knihy sú určené na spoločné čítanie rodičov s deťmi, bežný text je paralelne sprevádzaný na vedľajšej strane textom v Braillovom písme. Výnimočnosť oboch vydaní podčiarkujú originálne taktilné ilustrácie Renáty Milčákovej, využívajúce rôzne materiály, tvary a štruktúry, s vyklápacími okienkami a pohyblivými prvkami. Andersenov výber vydal Fingertip Reading (Kanada, 2008), Medvedíka Pu vydavateľstvo Modrý Peter, obe vytlačila Slovenská knižnica pre nevidiacich v Levoči.

Vo svete sa pre nevidiacich vyrábajú aj rôzne knižné hračky. Skvelé je leporelo hmatových labyrintov Sawaru meiro od japonskej autorky Junko Murayama (vyd. Shogakukan, Tokyo 2013). Končekmi prstov čitateľ hmatá drobné reliéfne vystupujúce bodky, ktoré ho vedú od šípky na vrchu strany smerom k dolnej cieľovej guličke. Jemný cit v bruškách prstov pomôže nájsť cestu z bludiska.

 

ROZPRÁVKAR NA CESTE PO EURÓPE - súťažná úloha na 3. marcový týždeň

Jedného júnového dňa roku 1841 v prešporskom prístave zakotvil diaľkový parník, aby doplnil uhlie pre ďalšiu plavbu dole Dunajom. Medzi pasažiermi, ktorí si vo voľnej chvíli išli prezrieť mesto, bol aj slávny spisovateľ a autor rozprávok. Mesto sa mu vraj veľmi páčilo a stretnutie s neznámym dievčatkom, ktoré mu podarovalo ružu, ho údajne inšpirovalo k napísaniu jednej z jeho najznámejších rozprávok.

Iste poznáš sochu tejto osobnosti v bratislavskom historickom centre. Autor pomníka, akad. sochár Tibor Bartfay zobrazil spisovateľa v spoločnosti jeho rozprávkových postavičiek. Pri vzniku a odhalení sochy pri príležitosti 200. výročia spisovateľovho narodenia stála aj BIBIANA a jej občianske združenie. Viac sa o tomto projekte ako aj o mnohých ďalších podujatiach, výstavách a akciách, ktoré BIBIANA pripravila, môžeš dozvedieť v digitálnom archíve podujatí.

Súťažná otázka č.3: Napíš meno spisovateľa, ktorý v roku 1841 navštívil Prešporok. Z ktorej  krajiny prišiel? Vymenuj aspoň 5 jeho rozprávok, ktoré poznáš.

                   

 

 

GRAND PRIX CUBES -súťažná úloha na 2. marcový týždeň:

Zahraj sa online hru s ilustráciami a spoznaj víťazov BIB.

Posúvaj kocky hore dole a poskladaj obrázky, za ktoré ich tvorcovia získali na Bienále ilustrácií Bratislava (BIB 1967-2019) najvyššie ocenenie - Grand Prix. Po úspešnom vyriešení sa Ti zobrazí krátka animácia a dozvieš sa viac o víťazovi.

Ktorá ilustrácia sa Ti páči najviac? Napíš nám na sociálne siete meno ilustrátora a skús vysvetliť, čím ťa obrázok zaujal.

 

Zaujímavosť z našej knižnice

MINI A MAXI - rekordéri knižnice BIBIANY

Naša najmenšia knižka ZEMES VĒZIS meria 11 cm, a je ľahká ako pierko, ako stvorená do detskej dlane. Alebo do vrecka. Na poslednom bienále v roku 2019 získal Jānis Blanks z Lotyšska za ilustrácie k tejto smiešno-poetickej miniknižke Zlaté jablko BIB.

Maxileporelo ZOOLOGIQUE je lepšie vziať si k stolu alebo na koberec. Meria síce 46 cm, no je vyrobené z ľahkého kartónu, takže sa dá prenášať kamkoľvek. Netreba ani rozumieť po francúzsky, obrázky živočíchov z celého sveta v prekvapivých zoskupeniach nás samy vedú k objavovaniu a zábave.

Máme tu aj knižky „dlháne“. Rakúska knižka DIE HӦHLE je ako dlhý zvitok papiera, po rozvinutí meria až 12 metrov! Ako ju postupne rolujeme, odkrýva sa nám dobrodružný príbeh o hľadaní mačky v jaskyni.

 

NIE JE JAZYK AKO JAZYK - súťažná úloha na 1. marcový týždeň:

Knižnica BIBIANY je miesto, kde môžeš nájsť veľké množstvo knižiek pre deti a mládež (asi okolo 18 tisíc!!). Väčšina z nich sú bohato ilustrované obrázkové knihy, ktoré pochádzajú z najrôznejších krajín sveta, od Nórska po Južnú Afriku, od Japonska až po Argentínu, vydané sú teda v mnohých známych aj vzdialených jazykoch (viac  tu: https://www.bibiana.sk/sk/kniznica/o-kniznici). Knižky sú natoľko vzácne, že ich nepožičiavame na domov, ale môžeš si ich pozrieť u nás v študovni.

Súťažná otázka: Vymenuj aspoň 5 jazykov, v ktorých sú vydané knižky nachádzajúce sa v  knižnici BIBIANY. Pomôcť ti môže obrázok nižšie alebo informácie na našej webovej stránke. Odpoveď napíáš pod príslušný status na našich sociálnych sieťach facebookuinstagrame.  Spomedzi správnych odpovedí vylosujeme 3 výhercov, ktorým zašleme knižný darček. 

 

Zaujímavosť z našej knižnice na prvý marcový týždeň 

ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV

Okrem zaujímavých knižiek moderných autorov, knižnica BIBIANY vo svojich zbierkach ukrýva aj rôzne vydania známych klasických detských knižiek. Jeden a ten istý titul sa dá čítať vo viacerých jazykových verziách a porovnávať, ako sa literárneho textu zhostili rôzni ilustrátori vo svete. V BIBIANE máme napríklad 41 rôznych vydaní Alice v krajine zázrakov, 172 rozprávkových zbierok bratov Grimmovcov alebo 181 knižiek H.Ch.Andersena.

Potešme sa dnes pohľadom na mnohoraké ilustrátorské stvárnenie klasického titulu Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla. Majstrovsky ju zilustroval napríklad náš významný umelec Dušan Kállay, za čo získal najvyššie ocenenie na Bienále ilustrácii Bratislava (BIB) v roku 1983. Pozoruhodné sú však aj ďalšie vydania ilustrované skvelými výtvarníkmi, ako napr. Andrea Petrlik Huseinovič, Alain Gauthier, Markéta Prachatická, Nicole Claveloux a ďalší. Nech sa páči, tu sú niektoré z nich.

Galéria

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ