Skočiť na hlavný obsah
PÍSMO AKO ČIPKA

PÍSMO AKO ČIPKA

Termín konania :

od: 15. 5. 2021

do: 30. 5. 2021

Miesto konania :

Doma

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame“ cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok.

Arabské písmo je veľmi ozdobné až kaligrafické, niekomu môže pripomínať čipku. Je to aj preto, lebo  v tlačenej podobe si uchováva svoje rukopisné tvary. Jednotlivé písmená majú rozličné formy v závislosti od pozície v slove a nie je rozdiel medzi veľkými a malými písmenami. Je známe, že arabské texty sa píšu sprava doľava a aj strany v knihách sú radené opačným smerom než u nás. Toto písmo sa používa nielen v arabsky hovoriacom svete, ale s obmenami aj v ďalších krajinách v severnej Afrike a Ázii (napr. Irán, Afganistan, Malajzia).  V arabskom a hebrejskom písme sa zapisujú len spoluhlásky,  samohlásky sa označujú pomocou diakritických znamienok, čitateľ si ich teda musí domyslieť.

Úplne iné je to s japonským písmom, kde znak označuje celú slabiku, alebo čínskym, ktoré má znaky pre celé slová ale aj pre rôzne zvuky jazyka. Na rozdiel od európskych jazykov, ktoré si „vystačia“ s menej než 50 znakmi, čínskych znakov sú tisíce. Vo svete je toľko ďalších zaujímavých písiem – kórejské, tibetské, laoské, alebo k nám bližšie grécke písmo či azbuka, čo je vlastne moderná verzia cyriliky používaná v Rusku, Ukrajine, Bulharsku a ďalších krajinách východnej Európy. Písma sveta odrážajú jazykovú rozmanitosť, kultúrne vplyvy a sú výsledkom dlhého historického vývoja. Pre nás laikov predstavujú nekonečne pestrý a zaujímavý svet. Čo nám svojim tvarom pripomínajú? Japonské písmo možno rozsypané čajové lístky, čínske písmo rebriny a kladky, kórejské možno domčeky... A čo písma používané v Indii (tibetské, bengálske, devanagari), nepripadajú vám ako notový zápis hudby?

Keď si prezriete zopár príkladov z knižnice BIBIANY, môžete sa záčasniť aj súťaže o pekné knihy (sledujte naše sociálne siete, alebo si pozrite podmienky súťaže nižšie v tomto príspevku):

/Arabské písmo/ LA SHIJARAH BA´AD AL YAOUM, text Rose Warda Musleh, il. Amal Sina Barghout (vyd. Kan Yama Kan, Ramallah, Beit Sahour (Palestína) 2017):

 

/Hebrejské písmo/  SO AND SO, GO-GO SUNSHINE, text Dafna Ben-Zvi, il. Ofra Amit (vyd. Poalim, Hakibutz Hameuchad (Izrael) 2016):

 

/Japonské písmo/  BOKU GA UMARETA OTO, text Kondu Toshinori, il. Tchinai Kyousuke (vyd. Fukuinkan Shoten, Tokyo 2007):

 

/Čínske písmo/  EWENKE DE TUO LU, text Bao Tiejun-Gerelchigme, il. Hongli Yang-Jiu´er (vyd. Jieli, Nanning City 2018) :

 

/Ruská azbuka/  REČKA, REČKA, KDE TVOJ DOM? , text Anastasia Orlova, il. Igor Oleinikov (vyd. Detgiz, Sankt-Peterburg 2014):

 

/Grécke písmo/  KALIKANTZAROS EISAI KAI FAINESAI!, text Filippos Mandilaras,  il. Petros Boulabasis (vyd. Patakis, Athína 2009):

 

/Gruzínske písmo/  PARADIIS ARDADEGEBI , text Tea Topuria ; il. Ia Gigolashvili  (vyd. Diogene, Tbilisi 2010):

 

/Kórejské písmo/  NANEUN JIHACHEOLIMNIDA, text a il. Hyo-eun Kim (vyd. Munhakdongne, Paju 2016):

 

PÍSMO AKO ČIPKA – SÚŤAŽ

Dnes máme pre teba hneď niekoľko hádaniek. Ak všetky správne zodpovieš, môžeš vyhrať peknú knižku a darček z BIBIANY. Poďme na to.

  • Ako vieme, arabské písmo používajú nielen Arabi, ale aj ďalšie národy, ktoré žijú v severnej Afrike a Ázii. Napíš aspoň 1 krajinu, kde sa používa arabské písmo.
  • Teraz si pozri ukážku z knihy. Písmo na obrázku je arabské, ale jazyk nie. Hádaj, o aký jazyk ide a v ktorej krajine sa používa? (Nápoveda: ilustrácia je z knihy Medade Siyah Va Medade Ghermez (Čierna ceruzka a červená ceruzka) od skvelého autora menom Ali Reza Goldouzian, ktoré za ňu získal Grand Prix na Bienále ilustrácií Bratislava 2005 - https://en.wikipedia.org/wiki/Biennial_of_Illustration_Bratislava)

 Súťažný obrázok
  • Poznáš okrem arabského aj nejaké iné písmo (okrem našej latinky)? Napíš ktoré a čo ti svojim tvarom pripomína? Na inšpiráciu Ti môžu pomôcť ukážky v našej predchádzajúcej minigalérii „Písmo ako čipka“.

Tešíme sa na tvoje odpovede (na všetky 3 otázky), napíš ich do SPRÁVY NA FB, ALEBO ZAšLI NA ADRESU kniznica@bibiana.sk najneskôr do 30.mája 2021.

 

Galéria

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ