Skočiť na hlavný obsah
Porota

Porota

Géraldine Baché

Francúzsko

Popredná odborníčka na kultúru a sprievodné filmové podujatia, ktorá sa na túto oblasť činnosti špecializuje už takmer dvadsať rokov. Jej úspešná kariéra začala v spoločnosti

Editions Delcourt, kde sa zameriavala na komiksy. Dva roky pracovala na marketingovom oddelení UGC Group, jednej z najväčších európskych kinematografických spoločností, ktorá je zároveň druhou najväčšou skupinou pôsobiacou v tomto odvetví vo Francúzsku. Venovala sa aj uvádzaniu filmov, otváraniu nových prevádzok a propagácii filmových produktov.

S Medzinárodným festivalom animovaných filmov a trhom v Annecy spolupracuje už pätnásť rokov, pričom desať rokov pôsobila ako asistentka umeleckého riaditeľa Sergea Bromberga a päť rokov je vedúcou tamojšieho filmového veľtrhu MIFA. Vďaka tejto práci mala možnosť stretnúť niekoľko významných osobností svetovej animácie, napríklad Raya Harryhausena, Petra Lorda, Tima Burtona, Henryho Sellicka alebo Richarda Williamsa a spolupracovať s nimi v rámci výberových komisií, porôt či pri príprave výstav. V súčasnosti sa orientuje na spoluprácu s talentovanými mladými ľuďmi, ktorých usmerňuje v ranných štádiách práce na projektoch a pomáha im produkovať filmy. V sekcii Mifa Pitches im každý rok pomáha predstaviť svoje diela odbornému publiku a získať finančnú podporu partnerov. Počas ostatných dvoch rokov sa Animation du Monde zameriavala obzvlášť na animované filmy z krajín so slabo rozvinutou animovanou tvorbou.

 

Yu Jie

Čína

Yu Jie je šéfredaktorkou v SMG Shanghai Toonmax Media Co., Ltd. a zároveň pôsobí aj ako prezidentka spoločnosti Shanghai Toonmax Expo Co., Ltd. Počas jej 20-ročnej profesionálnej kariéry literárne tvorila a pritom sa venovala aj manažmentu. Dosiahla takto nespočetné množstvo úspechov. Pri svojom filme Veselá koza a veľký vlk sa sama postarala o jeho produkciu a marketing. Spolupracovala aj na viac ako 20 filmoch a obrovskom množstve animovaných televíznych projektov. Mnohé z filmov, ktoré produkovala, získali takmer 80 ocenení nielen doma, ale aj v zahraničí. Pod jej vedením sa spoločnosť Toonmax Media v Číne stala lídrom v oblasti animácie. 

 

Edo Lukman

Chorvátsko

Edo Lukman založil a od roku 1975 naďalej aj vedie Školu animovaného filmu v Čakovci, populárnu ŠAF. Jej špeciálna forma fungovania (v rámci mimoškolských aktivít) rovnako ako aj jej metódy a netradičný štýl komunikácie medzi vedúcim workshopu a jeho deťmi dáva školskému vzdelávaniu nový tvar. Vďaka ŠAF navštevujú Čakovec animátori z celého sveta, aby práve tam predstavili svoje filmy a diela a zúčastnili sa na medzinárodnom workshope animovaného filmu.

Edo Lukman je známym autorom rôznych typov workshopov a podieľal sa na viac ako 100 workshopoch v Chorvátsku ako aj v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Škótsko, USA...). V roku 1989 vytvoril krátky animovaný film Dobre vykonaná práca, animovaný seriál Floki, nevzdávaj sa! (2000), animovanú znelku pre Festival filmov pre deti v Laone (Francúzsko) a dva animované filmy o problematike nezákonného obchodovania (2004).

Bol členom poroty na festivale v Bourg-en-Bresse (Francúzsko) v rokoch 1992 a 1996, na Festivale animovaného filmu v Záhrebe v rokoch  2002 a 2014, na festivale ZLATÁ RYBKA v Moskve v rokoch 2003 a 2005 a na Filmovom festivale ROSHFD v Iráne (2003).
V roku 2014 získal ocenenie Francúzskej republiky za prínos k rozvoju a propagácii francúzskej kultúry - Chevalier dans l'ordre des Palmes Académiques (2014) a v roku 2015 mu mesto Čakovec pri príležitosti 40-teho výročia vzniku ŠAF udelilo cenu za celoživotné dielo.

Od roku 1982 je členom ASIFA. 

 

Zuzana Alnerová

UNICEF, Slovensko

Dlhoročná pracovníčka, neskôr členka Predsedníctva UNICEF Slovensko. Počas svojej kariéry sa zaoberala právami detí - zásadne sa podieľala na  osvetových kampaniach a na prijatí príslušnej legislatívy, vrátane aplikačnej praxe. Profesiou žurnalistka, dlhodobo tiež sleduje vplyv médií na deti a opakovane iniciovala medziodborové diskusie na túto tému. 

Celoživotný záujem o svet detí a jeho zobrazovanie v umeleckej tvorbe ju kvalifikoval do porôt  prehliadok detského ochotníckeho divadla, medzi hodnotiteľov dramatickej rozhlasovej tvorby pre deti a opakovane tiež do medzinárodnej poroty festivalu Bienále animácie Bratislava.

 

 

 

Martina Frajštáková

Slovensko

Absolventka Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave, kde pokračovala v doktorandskom štúdiu, ktorý ukončila filmom Balónové dievča (2015). Jej absolventský  film Terra Nullius (2011)

získal niekoľko ocenení  v zahraničí  a bol premietaný na viacerých medzinárodných i domácich festivaloch. Autorka sa špecializuje na klasickú ručne kreslenú animáciu, ako aj na jej 2D digitálnu podobu. Spolupracovala na dlhometrážnom filme Modrý tigerTiger fight  (2011),  v súčasnosti  na pripravovaných animovaných filmoch režisérov Borisa Šímu, Joanny Kozuch a Ivany Šebestovej. Je výtvarníčkou niekoľkých komiksových publikácií a webkomiksov.

Pôsobí ako pedagóg v Ateliéri animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. 

 

Peter Glocko

Literárny fond, Slovensko

Spisovateľ, autor literatúry pre deti a mládež, scenárista, prekladateľ, redaktor.

Peter Glocko je predovšetkým autorom viac ako dvadsiatich titulov pre deti a mládež, z ktorých niektoré boli preložené aj do cudzích jazykov. Sú to diela pre najmenších čitateľov – leporelá, úpravy ľudových rozprávok (Šťastenko a Čierny pán, Vodníkove zlaté kačky), moderné rozprávky (Ako kominárik svetom putoval), až po čítanie pre dospievajúcu mládež (Ja sa prázdnin nebojím), v ktorom sa usiluje nielen o slang súčasnej mládeže, ale aj o poznávacie prvky z rôznych odvetví.

Návšteva H. CH. Andersena v Bratislave ho podnietila k napísaniu prózy Prešporské čary pána Christiana. Veľký úspech mu priniesli aj dobrodružno-historické romány Ruže pre Jula Verna  a Tomáš a lúpežní rytieri, v ktorých využíva aj prvky sci-fi.

Je autorom scenárov pätnástich seriálov, animovaných, televíznych a hraných filmov pre mládež.

Do poroty BAB ho delegoval Literárny fond, ktorý na festivale udeľuje svoju prémiu.

 

Géza M.Tóth 

Maďarsko

Uznávaný filmový režisér, zakladateľ Animovaného štúdia KEDD, profesor na Vysokej škole umenia a designu Moholy Nagya. Prednášal na niekoľkých inštitútoch a univerzitách v zahraničí (Royal College of Art v Londýne, Filmakademie Baden-Württemberg, Ludwigsburg, National Institute of Design, Ahmedabad).

Ako filmový tvorca nakrútil krátke filmy (napr. Ikar, Maestro, Ergo, Mama),

experimentálne umelecké projekty (napr. XYZ, Miraculous Mandarin, The Blubeard´s Castle) a animované televízne seriály (napr.Viva Channel IDs, Modern Folk-tales).

Jeho filmy boli úspešne uvedené na viac ako 200 filmových festivaloch v zahraničí

a získali viac ako 70 ocenení. Jeho animovaný film Maestro bol v roku 2007 nominovaný na cenu Americkej Filmovej Akadémie Oscar v kategórii Najlepší krátky film.

 

Kalendár podujatí

2024


Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Program na stiahnutie

V PONDELOK JE BIBIANA ZATVORENÁ